Helló Viktor!

2010.08.31. 14:40

Források:
Meddig gyengülhet a forint? (Portfolio)
Terv feletti eladás a kincstárjegy aukción (Portfolio)
Újabb csúcsra drágult a svájci frank (Index)
 

Baromságok:
Nagy bajban a Fidesz általal megnyomorított devizahitelesek (MSZP.hu)
 

"Az embernek olyan érzése van, mintha a Fidesz-KDNP kormány abban lenne érdekelt, hogy másfélmillió devizahiteles tönkremenjen." (Mszp.hu)

Van egy haverom, akiről kín beszélgetni politikáról. Egyszerűen azért, mert rühelli a Fideszt, és emiatt minden politikai véleménye a Fidesz rühellésére hegyeződik ki.
 

"Figyeled a híreket mostanában?" kérdezte a múltkor "A Fidesz már visszamenőleg hoz törvényeket!"
 

Egy kicsit megdöbbentem. A sok ellentmondásos Fidesz intézkedés közül csak ez jutott el hozzá, döbbenet. Mert ugyanis neki is lenne miért kritizálnia a Fideszt, mint annyi más polgártársunknak, és hát a szavazók bő 70%-ának, akik rájuk szavaztak. Persze az emeszpé eregeti a fingot. A svájci frank ugyanis szárnyalásba kezdett, a többi fizetőeszközhöz képest is. Nem csak a magyar újságok írnak rekord CHF árfolyamról, hanem Európa összes országában ez az új szöveg. Persze az MSZP-nek ez az új szlogenje, a CHF-HUF árfolyamot is a Patás sötét hatalma gyengíti. Ilyen baromságok eredményezik a fenti, félkövérrel szedett mondatot.
 

De azért mégis...
 

Azért annyiban igaza van az MSZP minden bizonnyal jól fizetett bértollnokának, hogy a forint muzsikál a leggyengébben a régió devizái közül. Ez az ára annak, hogy Orbán kicsikét elküldte a faszba az IMF-et. Olyan lépés ez, amiről nem tudjuk, hogy jó-e, vagy rossz hosszú távon. Az biztos, hogy meg vannak, és meg is lesznek a negatív hatásai.
 

Viszont bazz, egy kicsit azért megnyugtató, hogy nem súlyosbítjuk tovább országunk így is dagadó hitelállományát. Igen, az IMF-es huzavona miatt muzsikál gyengén a forint, de az is lényeges, hogy nem a svájci frank hitelesek érdekei szerint kell irányítani az országot. Van még pár millió ember az országban, akinek nincs devizahitele, vagy egyáltalán nincs hitele. És még van egy jegybanki alapkamatunk is, amit nem ártana alacsonyan tartani, sőt, kicsit csökkenteni, és bizony ennek inflációs hatása is van.
 

Bele kell egy kicsit nyugodni, hogy a Fidesz hiába kerüli ugyanúgy a fundamentális reformokat, mint Gyurcsány Ferenc, azért már megindultak azoknak a 'bátor reformoknak'  az útján, amiről Feri beszélt, csak éppen nem mert megindulni rajtuk. Miközben Orbán bajba kever minket az IMF balhéval, megtette azt, amit Gyurcsi egy húsz méteres rúddal sem piszkált volna meg. Nevezetesen, a Viktor megszorít. Bizony, a 16%-os SZJA mindenkire vonatkozik, a minimálbéresekre is. Vagyis a minimálbéresek (sőt, a diákmunkások) is fizetni fognak ezentúl SZJA-t. Durr bele, bizony a here meglett szorítva, nem örülünk neki, de amúgy sem volt igazságos, hogy több millió ember nem fizetett SZJA-t, miközben másoknak a nettóját az SZJA úgy lenyomta, hogy csak 5-10 ezerrel kaptak többet a minimálbérnél.
 

És persze több forintot csengetnek az államkasszába.
 

Az LMP és az MSZP persze ezen felhördült, mivel a csórók többet fizetnek, és a rohadt gazdagok meg kevesebbet, mert ugye rájuk is 16% az SZJA, és hát a szemetekkel nincs így kibaszva. Igaz, a gazdagok általában vállakozók, akik még egyéb szarságokat is fizetnek, meg hát a vállalkozók durva adóztatása már így is a fejlődés útjában, de ne akadjunk fel a piacgazdaság nevű dolgon.
 

Érdekes, nagyon érdekes dolgok következnek.
 

Először is, a nyakunkon van az, amit a Fidesz a Kéri beszédben emlegetett, hogy bizony megszorítanak, igaz, a választóiknak nem ezt igérték. Másodszor, ki fog derülni rövidesen, hogy megéri-e szembeszaladni a világgazdasággal, illetve, hogy a magyar piac képes-e finanszírozni a gazdaságunkat hitel nélkül is. Harmadszor, kiderül, hogy tényleg annyira rossz-e a befektetési hajlandóság Magyarországon, mint ahogy azt az MSZP lefesti. Mert ugye a fenti linkek egyikéből ki is derül, hogy azért a kincstárjegyek még mennek, és azért talán még sem hagynak el minket a befektetők, mert az Orbán rosszcsont.
 

Meg fontos tudni, hogy a nagy külföldi befektetők általában azért szeretnek egy országot, mert ott bizony ki lehet zsákmányolni csúnyán a lakosságot (ami nem feltétlenül rossz dolog, hisz tudjuk, hogy az egyetlen rosszabb dolog a multik kizsákmányolásánál az, ha nem zsákmányolnak ki...). Tehát az, hogy az érdeklődésük átmenetileg csökken, az nem feltétlen negatív tendenciát jelent.
 

A fontos az, hogy tudjunk várni. A Gyurcsány-fanok 2006 szeptemberében könnyek közt hisztiztek, hogy miért bántják az emberek a Gyurcsit, hiszen még ideje sem volt a kormánynak az új intézkedéseket megvalósítani, még nem látjuk, hogy milyen jó lesz, még nem tudhatjuk, hogy rossz intézkedések ezek.
 

Szóval, olyan nehéz lenne most is ebben a szellemben gondolkodni?
 

A bejegyzés trackback címe:

https://szajtepo.blog.hu/api/trackback/id/tr62261670

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

bryan 2010.09.04. 21:34:36

Néhány dolgot helyre kéne itt tenni:
"egy kicsit azért megnyugtató, hogy nem súlyosbítjuk tovább országunk így is dagadó hitelállományát."<->"kincstárjegyek még mennek"
Kincstárjegy kiadás, egyenlő államadósság növelés. Az IMF-nek is vannak feltételei, meg a piacnak is. Az IMF-nek az az előnye, hogy garanciát jelent a befektetőknek arra, hogy nem fognak hagyni bedőlni minket, nem veszik el a pénzük, viszont bele akar szólni a dolgokba. A piac nagyon érzékeny, jelenleg instabil, könnyen kiszámíthatatlanná teheti a tőkebeszerzést, amire nekünk folyamatosan szükségünk van. Viszont nem tud közvetlenül nyomást gyakorolni, mert nem elég egységes hozzá, ha nem rendkívüli a helyzet, most a rendkívüli helyzet határán táncolunk.
"lényeges, hogy nem a svájci frank hitelesek érdekei szerint kell irányítani az országot"
Az van, hogy a svájci frank hitelesek nagyon sokan vannak és az összes szereplő hibájából nagyon ki vannak szolgáltatva az árfolyamoknak, meg a CDS felárnak, amiről elég kevés szó esik jelentőségéhez képest. Alapvetően nem tűnik soknak az árfolyam emelkedés, de mivel közben az országkockázati felár is nő, (jelenleg asszem a bankjaink a hetedik legnagyobb kockázati felárat fizetik világszinten, ha devizát akarnak venni, márpedig muszáj nekik), meg a devizahitelesek is többségében túlvállalták magukat, így félő, hogy sokan becsődölnek, ennek beláthatatlan következményei lehetnek. Gondolj bele abba, ha ezek harmada, fél millió ember fizetésképtelenné válna. Az azt jelentené, hogy a Magyarországot eltartók minimum hatoda becsődöl. Ez egy nagyon durva veszély, nagyon kevés dolog van, ami rövidtávon fontosabb, mint ezt elkerülni. Ilyenkor gazdasági szabadságharcokról nem delirálunk. Ugyanúgy, ahogy Ferinknek sem lett volna szabad fűt-fát megígérnie a 2006-os kampányban, amikor mindenki, aki kicsit is értett hozzá, tudta, hogy a pannon puma nemhogy megdöglött, de már a bundáját is zaciba csaptuk. Azt is megfizettük, csúnya kamattal. Ideje lenne az embereket megbarátkoztatni kicsit a gazdasági realitásokkal, mert ez így szopó lesz.
"Mert ugyanis neki is lenne miért kritizálnia a Fideszt, mint annyi más polgártársunknak, és hát a szavazók bő 70%-ának, akik rájuk szavaztak"
Itt a 70%-ot nem értem. Lehet, hogy velem van a baj.

stark (a fideszre szavaztam 2010ben) 2010.09.06. 12:42:24

Az oké, hogy "Kincstárjegy kiadás, egyenlő államadósság növelés"

És az is oké, hogy a kincstárjegyek eladása kevésbé megbízható hitelfelvételi lehetőség, mint az IMF, viszont rövidebb távú elkötelezettség, mint az IMF. Főleg, mivel a nemzetközi gyakorlattal ellentétben nálunk a kincstárjegyek egy éven belüli lejáratúak. Nyilván az is egyfajta kockázat, hogy a hosszabb lejáratú IMF hitelek lehívása helyett gyorsan változó, és nehezen kiszámítható piacra próbáljuk bízni a pénzügyi backup-ot.

""Mert ugyanis neki is lenne miért kritizálnia a Fideszt, mint annyi más polgártársunknak, és hát a szavazók bő 70%-ának, akik rájuk szavaztak"
Itt a 70%-ot nem értem. Lehet, hogy velem van a baj. "

Nem veled van a baj, én fogalmaztam hülyén és néztem el a számokat. Javítom. Majd.

"gondolj bele abba, ha ezek harmada, fél millió ember fizetésképtelenné válna. Az azt jelentené, hogy a Magyarországot eltartók minimum hatoda becsődöl. Ez egy nagyon durva veszély, nagyon kevés dolog van, ami rövidtávon fontosabb, mint ezt elkerülni."

Na most azért tisztázzuk: akik nem tudják fizetni a CHF hitelüket, azok bebukják az ingatlant ami beterheltek. Ettől még ugyanúgy lesz havi fizujuk, meg adóznak is (jobb esetben, hacsak nem munkahelyvesztés miatt lettek fizetésképtelenek) de nem becsődölnek. Egyszerűen érzékeny búcsút vesznek a házuktól, és albérletbe költöznek. Az ingatlanpiacot biztosan megbolygatná a sok banki tulajdonba kerülő, hirtelen eladó/kiadó lakás/ház. Az albérletbe kerülés nem csőd, nem világvége, nem emberhalál, és főleg nem gazdasági katasztrófa.

A kormány meg túl sok mindent nem tehet a CHF hitelesek megsegítésére. Pont.

De erről írok is egy bejegyzést.
süti beállítások módosítása